Mirage of Blaze - A káprázat lángjai
(Honoo no Mirage)
Ha műfajilag be kellene sorolnom, azt mondanám, egy misztikus, romantikus, történelmi dráma. Az anime egy 40 kötetes népszerű japán regénysorozat első néhány kötetét dolgozza fel. Egy 13 részes sorozatból és egy 3 részes OVA-ból áll.
A története a következő:
Ohgi Takaya, egy középiskolás diák, aki egyedül él a húgával, a korábbi nem éppen idillikus családi körülményei után. Egy nap megismerkedik egy férfival, Naoe Nobutsuna-val, akitől megtudja, hogy ő voltaképpen nem is az, akinek eddig hitte magát, hanem egy 400 évvel ezelőtt élt feudális nagyúr fogadott fiának, Uesugi Kagetora-nak reinkarnációja, aki a holt lelkekből álló úgynevezett Uesugi sereg vezetője.
Az 1500-tól 1600-ig tartó időszak volt Japánban a különböző klánok között vívott területszerző háborúk időszaka. Azonban ez a háború a Mirage of Blaze története szerint nem ért véget, csupán természetfeletti szintre tevődött át. Ugyanis a feudális nagyurak, hogy megváltoztassák a háborúk kimenetelét és újrarajzolják Japán térképét, haláluk után továbbra is az élők világában maradtak egyfajta reinkarnáció segítségével és folytatták a küzdelmet. De a normál reinkarnáció helyett, amelyben a reinkarnálódott emlékei nem maradnának meg, ők egyszerűen elfoglalják újszülött csecsemők testét, kiszorítják azok személyiségét és így az elfoglalt testben élnek tovább, megőrizve emlékeiket és személyiségület. Testfoglalóknak hívják őket, és több száz évig is élhetnek különböző emberek testében. Ezek a nagyurak parancsolni képesek a földön maradt ártó szellemeknek is, és felhasználni őket céljaik eléréséhez.
Az Uesugi sereg szintén testfoglalókból szerveződött, de az ő feladatuk, hogy elűzzék az ártó szellemeket és megakadályozzák, hogy a volt feudális nagyurak lelkei uralmuk alá hajtsák az élők világát. Ennek a seregnek vezetője Kagetora, akinek az alárendeltje és testőre Naoe. Takaya azonban nem emlékszik arra, hogy ő Kagetora lenne, furcsa módon a személyisége nem tűnt el, és bár Kagetora az ő testébe van zárva, valamiért nem tudott megnyilvánulni eddig. Naoe irányításával azonban lassan kénytelen rájönni az igazságra, hogy ki is ő valójában és mi a feladata.
De a történet igazi sava borsa a szereplők kapcsolata. Naoe és Kagetora között egy nagyon ellentmondásos és bonyolult szerelem-gyűlölet viszony feszül, ami szerintem összetettségében és mélységében még az Ai no Kusabi ambivalens kapcsolatán is túltesz. A kapcsolat teljes ellentmondásosságát és feszültségét a regény mutatja meg igazi mélységében, de az anime is nagyon jól érzékelteti, főleg az OVA. És akkor még ott van Naoe és Takaya viszonya is. Erről most többet nem árulok el, mindenki győződjön meg róla saját maga, de elmondhatom, hogy a történetben szereplő érzelmek és kapcsolatok miatt olyan különleges és népszerű (a fanok körében és Japánban) a Mirage. Engem is ez fogott meg benne annyira, pedig a mozgalmas és érdekes, akciódús történetnek csak kisebb részét képezi a főszereplők viszonyának bemutatása.
Az animéről tudni kell, hogy nem a könnyed és egyszerűen követhető darabok közé tartozik. Különösen igaz ez a sorozat esetében. Elég sok benne a történelemre és a feudális időszakban élt klánokra való utalás és igencsak nehéz néha követni, hogy ki milyen klán tagja, ki ellen is van és mi a célja. A Mirage-t animébe oltott japán történelemleckének is szokták titulálni. De ha az ember nem is ért meg esetleg mindent pontosan, akkor is nagyon élvezhető és átérezhető a történet. És ha valaki neadjisten arra adná a fejét, hogy kicsit utánanézzen a szereplőknek és a történelmi hátterének, rengeteg mindent fog találni róla a neten és meg fog lepődni, hogy szinte valamennyi szereplő valós történelmi személy volt.
Még pár szót az anime grafikájáról és színvilágáról. Tudom, hogy ezek a dolgok egyedi ízléstől függnek, de véleményem szerint a Mirage grafikája nagyon igényes. Persze itt is előfordul, hogy főleg a távolabbi képeknél kissé elnagyolják a szereplők arcvonásait, de egészében véve szerintem az alkotók egy nagyon szép és különleges grafikát hoztak össze. Egy kicsit egyébként az X rajzstílusához tudnám hasonlítani, de csak kicsit. A színvilága pedig lenyűgöző. Azok a csodálatos naplemente ábrázolások a mélybarna, melegvörös, sárga és egyéb színekkel... aki látja a sorozat utolsó, tóparti jelenetét, az biztos nem marad közömbös eziránt. Az OVA-nak eléggé különbözik a rajzstílusa a sorozatétól és ízlés dolga, ki melyiket kedveli jobban. Én személy szerint mindkettőt szeretem. És meg kell említenem a Mirage zenéjét is. Sok nagyon jó anime zenét hallottam már, de a Mirage zenéje szerintem a legjobbak közé tartozik. Az aláfestő zenék szinte klasszikus zenei szintet érnek el és az egyik fődallam, a Enka no Kaikou ~Sengoku Zan'ei Yori~ az egyik leggyönyörűbb és szívhez szólóbb zene, amit ismerek.
Forrás: AnimeAddict.hu
|